Pielęgnacja w ortodoncji

Stałe aparaty ortodontyczne sprawiają, że czyszczenie ich staje się bardziej skomplikowane. Płytka nazębna szybko gromadzi się wokół zamków, opasek i drutów. Aby uniknąć zapalenia dziąseł i próchnicy niezbędne jest systematyczne ich czyszczenie.
orthodontic_collection

Stałe aparaty ortodontyczne zwiększają liczbę miejsc, w których płytka nazębna może się gromadzić. Zachęcenie pacjentów,do utrzymywania wysokiego poziomu kontroli płytki nazębnej jest niezbędne do zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy i zapalenia dziąseł.
Opsahl Vital S, et al.

Caries risk and orthodontic treatment.

Int Orthod 2010;8:28–45.

Atassi F, et al.

Oral hygiene status among orthodontic patients.

J Contemp Dent Pract 2010;11:E025–3

tepe_rovnatka

Rutynowa opieka domowa

 

W przypadku gdy nosicie stały aparat ortodontyczny, higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Aby zapobiec różnym chorobom jamy ustnej i zapaleniu dziąseł musicie dobrze czyścić Wasze zęby, jak też sam aparat. Prawidłowe czyszczenie za pomocą tradycyjnej szczoteczki nie wystarczy – często potrzeba dokładnie je doczyścić za pomocą specjalnej szczoteczki. Dentysta czy ortodonta poleci Wam odpowiednie produkty i pokaże jak ich prawidłowo używać. Jesli macie ruchomy aparat ortodontyczny, ostrożnie i prawidłowo wyczyście go szczoteczką.